KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Färgkrita 7325230
nr 732 5230
Albin Amelin
(1902-1975), Sverige
Färgkrita, Amelin, porträtt, signerad -29, motivets mått: 55x40
Albin Amelin, född 1902 i Chicago, Illinois, död 1975, svensk målare.
Utrop:
2.000 kr
Såld:
1.500 kr
måndag 19 december 2011
kl 17:19:44
19/12 11:18:01
Albin Amelin
Läs mer om Albin Amelin